Runsas vuosi sitten kokeilin ensimmäistä kertaa sinisimpukoiden tekoa ja ihastuin oitis. Olin pitkään arastellut niiden ostamista, sillä ruokaohjeissa simpukoiden valmistusta kuvataan ihan liian monimutkaisella tavalla. Lisäksi oli vaikeuksia päättää minkälaisessa liemessä niitä olisi paras tehdä. Perinteisesti simpukoita keitetään valkoviinissä tai oluessa. Kumpaakin olen kokeillut ja olut chilillä maustettuna on tähän asti ollut suosikkini. Mutta ei ole enää!
Törmäsin nimittäin uudenvuoden tienoilla sinisimpukoihin kookosmaidossa. Pidän aasialaisesta keittiöstä ja tottahan toki kokeilin uutta lientä. Ja ihastuin oitis, niin myös vieraamme.
Sinisimpukat aasialaisittain kookosmaidossa
Sinisimpukoiden valmistuksessa on kaksi tärkeää vaihetta: pesu ja keittäminen.
Pesun yhteydessä poistetaan kuoressa oleva lika ja kuoren välissä oleva karvatupsu. Tupsu voi olla tiukasti kiinni, mutta jämäkästi kiskaisemalla sen saa irti. Elossa olevat simpukat löytää kylmää vettä simpukkaan valuttamalla tai kopauttamalla sitä tiskipöytään. Elossa oleva simpukka nimittäin sulkee kuorensa. Kaikki avonaiset ja rikkimenneet simpukat armotta roskiin!
Seuraava ohje on neljälle hengelle ja sitä varten tarvitaan kaksi pussia (2 kg) sinisimpukoita
1 sipuli
3-4 cm tuoretta inkivääriä
1 mieto punainen chili
1 sitruunaruoho
1 rkl öljyä paistamiseen
2 rkl kalakastiketta
1/2 limetin mehua
3-4 rkl tuoretta korianteria
1 tlk kookosmaitoa
2 dl vettä
3-4 rkl pilkottua korianteria
Pilko sipuli, inkivääri, chili ja valkoinen osa sitruunaruohosta ja kuullota ne öljyssä wok-pannussa.
Wok-pannussa simpukoiden valmistaminen on erittäin kätevää, suosittelen.
Lisää kookosmaito, vesi, kalakastike ja limetin mehu. Kiehauta liemi ja anna kiehua n. 5 minuuttia. Kaada sinisimpukat kiehuvaan liemeen, hämmennä niitä kevyesti sekoittamalla. Näin varmistut, että simpukat kypsyvät tasaisesti.
Simpukat ovat valmiit, kun ne ovat avautuneet. Älä keitä niitä liikaa, muuten saat sitkeitä simpukoita. Ripottele simpukoiden päälle pilkotut korianterit ja sekoita ne kevyesti liemeen.
Näin maukkaita simpukoita en ole aikaisemmin saanut
Heitä pois avautumattomat simpukat, sillä ne ovat syömäkelvottomia. Nauti hyvän valkoviinin tai oluen kera. Halutessasi voit tarjoilla myös uunissa paistettuja perunalohkoja ja/tai hyvää leipää.
Bon appetit! Hyvää ruokahalua! Smaglig måltid!